bia2
14 بهمن 1401 - 21:34

حضور آیت الله رئیسی در قبله تهران/ مصوبات سفر ریاست جمهوری به ری

رئیس جمهور در سفر به شهرستان ری، ضمن دیدار با مردم قبله تهران از تعدادی از پروژه های این شهرستان بازدید و در مصوباتی برای اجرای پروژه ها دستورات لازم را صادر کرد.

خبرگزاری فارس-ری؛ آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور، پنجشنبه سیزدهم بهمن ماه ۱۴۰۱ همزمان با دومین روز از دهه مبارک فجر، در دور دوم سفرهای استانی و در ادامه سفر به شهرستان‌های استان تهران، در سفری یک روزه مهمان مردم مومن، شهیدپرور، انقلابی و ولایتمدار شهرستان ری بود.

رئیس جمهور که از آغاز دولت سیزدهم، پنج بار به شکل‌های بازدید سرزده، زیارت حرم سیدالکریم و شرکت در مراسم‌های مختاف در قبله تهران حضور یافته بود، این بار به صورت رسمی شهرستان ری را به عنوان دوازدهمین مقصد شهرستانی استان تهران انتخاب کرد تا ضمن دیدار با مردم ری، از پروژه‌های این شهرستان بازدید و دستورات لازم را صادر کند.

 

آیت الله رئیسی ورود خود به شهرستان ری را از بخش فشافویه در جنوبی ترین نقطه شهرستان و استان آغاز کرد و حدود ساعت ۱۱:۲۳ پس از استقبال توسط مسئولان استانی و شهرستانی، در مدرسه پسرانه خیرساز رضا گل‌نراقی حضور پیدا کرد تا ضمن افتتاح این هنرستان ۲۱ کلاسه، از طریق ارتباط تصویری طرح‌های آموزشی سراسر کشور افتتاح شود.

بهره برداری از ۵ هزار کلاس درس با دستور رییس‌جمهور در فشافویه

از طریق ارتباط تصویری با سراسر کشور و در حضور وزیر آموزش و پرورش، به صورت همزمان یکهزار و ۱۰۰ مدرسه و طرح آموزشی و پرورشی با ۵ هزار و ۱۶۴ کلاس درس در ۳۱ استان کشور با دستور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید.

از این تعداد طرح آموزشی، ۵۸۲ طرح از محل منابع دولتی و ۵۱۸ طرح هم از محل منابع مشارکتی ساخته شده است.

رییس جمهور در این آئین با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، اقدامات خوبی در عرصه آموزش و پرورش انجام شده، اما کافی نیست، اظهار کرد: مسئولان آموزش و پرورش و خیران در راستای شکل‌گیری آموزش و پرورش تراز انقلاب اسلامی وظایف مهمی بر عهده دارند و مهمتر اینکه این مدارس به کارخانه‌های عظیم انسان‌سازی تبدیل شوند که در این زمینه معلمان نقش محوری در تربیت انسان‌های آینده‌ساز بر عهده دارند.

 

نماز ظهر در مسجد حسین بن علی(ع)

رئیس جمهور و هیأت همراه در ادامه به سمت بخش مرکزی شهرستان حرکت کرده و در مسجد حسین بن علی(ع) میدان هادی ساعی، نماز ظهر و عصر را با نمازگزاران این مسجد اقامه کردند و سپس آیت الله رئیسی به دیدار و گفت وگوی صمیمی با نمازگزاران این مسجد پرداخت.

آیت الله رئیسی پس از اقامه نماز طی سخنانی کوتاه در جمع نمازگزاران بیان کرد: تا زمانی که مساجد ما پابرجاست و از مأذن‌های آن بانگ توحید و شهادت بر نبوت پیامبر(ص) و امامت امیرالمومنین(ع) و اولادش به گوش می‌رسد، یقین بدانید دشمن در به ثمر نشاندن توطئه‌ها و نقشه‌های خود علیه این ملت و کشور موفق نخواهد شد.

 

 

بازدید از روند اجرای پروژه بیمارستان شهدای هفتم تیر

رییس جمهور از پروژه نیمه کاره بیمارستان ۳۲۰ تختخوابی شهدای هفتم تیر و همچنین پروژه توسعه اورژانس و اتاق عمل این بیمارستان بازدید کرد و در جریان روند احداث و موانع پیش روی این پروژه بهداشتی درمانی که بیماران سرطانی، ترومایی و غیره جنوب، جنوب غرب و جنوب شرق استان تهران را پوشش می‌دهد قرار گرفت.

طرح توسعه اورژانس و اتاق های عمل این بیمارستان سال ۱۳۹۵ و عملیات عمرانی بیمارستان ۳۲۰ تختخوابی جایگزین بیمارستان قدیمی سال ۱۳۹۷ آغاز شد که هم اکنون ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

تکمیل و تجهیز ساختمان اورژانس این بیمارستان به ۱۲۰ میلیارد تومان و ساختمان جایگزین نیز به ۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

بازدید از بزرگترین تصفیه خانه کشور

رئیسی در ادامه سفر یک روزه به شهرستان ری، با حضور در محل احداث تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران، که بزرگترین تصفیه خانه کشور است، در جریان پیشرفت و روند احداث آن قرار گرفت.

فاز نخست این تصفیه خانه که با هدف تصفیه و انتقال فاضلاب شهر تهران برای استفاده در بخش صنعت و کشاورزی احداث شده است، به بهره برداری رسیده بود و فاز دوم این طرح تاکنون ۷۰ درصد پیشرفت داشته است.

تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران، به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین تصفیه‌خانه فاضلاب کشور در مجموع برای ۸ واحد، هر واحد به ظرفیت ۵۲۵ هزار نفر تعریف شده و در حال حاضر ۶ واحد از آن احداث و به بهره برداری رسیده است و جمعیتی در حدود ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار نفر را تحت پوشش قرارداده است.

 

 

رئیس جمهور در جریان بازدید از مراحل تکمیل این پروژه، معاون اجرایی و استاندار تهران را به تسریع در تامین و تخصیص بودجه این پروژه با مشارکت دادن بخش خصوصی و همچنین منابع داخلی مکلف کرد.

تاکید رئیس‌جمهور در پرداخت به‌موقع حقوق کارگران

رئیس‌جمهور در حاشیه بازدید از روند تکمیل بزرگ‌ترین تصفیه‌خانه فاضلاب ایران در شهرستان ری، با کارگران این مجموعه گفت‌وگوی صمیمانه‌ای داشت.

 

 

آیت الله رئیسی در پاسخ به گلایه کارگران در عدم پرداخت به موقع حقوق، به مدیران مجموعه دستور داد تا پرداخت حقوق‌های معوقه کارگران در اسرع وقت انجام شود.

بازدید از پایانه توزیع محصولات پروتئینی و کشاورزی امین‌آباد

آیت الله رئیسی در ادامه برنامه‌های سفر به شهرستان ری از پروژه پایانه فروش محصولات پروتئینی امین‌آباد بازدید کرد.

این پروژه که فاز اول آن با ارائه ۱۸ غرفه به تعاونی‌های تولید و تولیدکنندگان محصولات پروتئینی اجرایی شده است، در صورت تکمیل به باراندازی برای توزیع محصولات کشاورزی به صورت ارزان و بدون واسطه تبدیل خواهد شد.

 

به گفته ساداتی‌نژاد وزیر جهادکشاورزی، همچنین با تکمیل و بهره‌برداری از ۲ فاز باقیمانده این پروژه، بخش مهمی از توزیع مرغ استان تهران به این پایانه منتقل خواهد شد.

با تکمیل فاز دوم این پروژه ۴۰ غرفه برای خرده‌فروشی محصولات پروتئینی در دسترس مردم قرار خواهد گرفت و فاز سوم این پروژه نیز مربوط به ساخت سردخانه ۳ هزار تنی برای محصولات کشاورزی و پروتئینی خواهد بود.

کاهش ۱۸ درصدی بار ترافیکی جنوب تهران با احداث کمربندی دوم

رئیس‌جمهور در ادامه برنامه سفر یک روزه به شهر ری از عملیات اجرایی کمربند دوم تهران در این شهرستان بازدید کرد و با توضیحات مدیران پروژه در محل احداث تقاطع غیرهمسطح غنی آباد، در جریان آخرین وضعیت احداث این کمربندی و همچنین نیازها و الزامات تکمیل آن قرار گرفت.

این پروژه کمربندی ۶ بانده به طول ۲۵ کیلومتر در محدوده قلعه‌نو شهرستان ری واقع شده است.

کمربندی جنوبی تهران در صورت تکمیل، ترافیک مسیر تهران به سمت شهر ری و ورامین را در مسیر رفت و برگشت مدیریت خواهد کرد و ۱۸ درصد از ترافیک استان تهران را کاهش خواهد داد.

رئیس جمهور در جریان بازدید از این پروژه مهم شهری دستورات لازم برای تخصیص و تامین اعتبارات تکمیل این پروژه را صادر کرد.

 

دیدار با مردم قبله تهران

پس از بازدید پروژه های عمرانی نوبت به دیدار مردمی رسید و رئیس دولت مردمی با حضور در میدان شهرری به سمت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) حرکت کرد و در صحن اصلی حرم مطهر با مردم انقلابی شهرری که از ساعت ها پیش منتظر حضور سید محرومان در قبله تهران بودند، دیدار کرد.

آیت الله رئیسی طی سخنانی در جمع مردم اظهار کرد: مردم این شهرستان در تمام مقاطع، مدافع‌ ارزش‌های انقلاب بوده‌اند و تاریخ گواه می‌دهد که مردان و زنانی در این شهرستان رشد پیدا کرده‌اند که در گسترش معارف اسلامی و پیشبرد انقلاب موثر بوده‌اند.

 

وی در خصوص وضعیت اشتغال در کشور گفت: اشتفال در کشور افزایش پیدا می کند، وقتی سه هزار کارخانه نیمه تعطیل به چرخه بازگردند اشتغال افزایش می یابد، الان ما در ۱۹ استان کشور شاهد کاهش آمار بیکاری هستیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: ما جایی نمی‌رویم که کلنگ بزنیم بلکه به دنبال پروژه‌های نیمه‌کاره‌ای هستیم که جلوی چشم مردم این منطقه است و آنان را رنج می‌دهد و آن‌ها را تکمیل می‌کنیم؛ حالا این پروژه به نام هر کسی که می‌خواهد تمام شود. ما آن را به نام انقلاب اسلامی می‌دانیم.

 

آیت الله رئیسی تصریح کرد: ما بارها گفته‌ایم که ذخایر ارزی ما جایی برای نگرانی ندارد و بارها گفتیم که آن فعالان اقتصادی ما که می‌خواهند کار اقتصادی واقعی کنند بدانند مشکل ارزی نداریم اما باز می‌خواهند در دل مردم شک و تردید و نگرانی ایجاد کنند ولی ما بازهم می‌گوییم که هیچ مشکلی در این زمینه نداریم و به کوری چشم دشمنان در آینده هم نخواهیم داشت.

وی تاکید کرد: باید کاری کنیم که مردمی که به ادارات می‌آیند ناراضی بیرون نروند. ما امروز خدمتگزار و نوکر مردم هستیم. مبادا کسی به ادارت بیاید و با خدای نکرده کم‌کاری، با فساد، با رشوه و امثال آن مواجه شود. ما وظیفه داریم برای مردمی که چهل و چهار سال پای انقلاب ایستاده‌اند خدمتگزار باشیم و مطلقا نباید اجازه دهیم فساد در هیچ کجای کشور لانه کند و با روابط فسادآمیز هم باید برخورد کنیم.

 

زیارت در کربلای ایران

رئیس جمهور در جریان سفر یک روزه به شهرستان ری و با حضور در بارگاه ملکوتی ملک پاسبان ری، حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) را زیارت کرد.

دیدار با علما و روحانیون

رئیس جمهور در ادامه با علما، روحانیون و اساتید حوزه علمیه این شهرستان، دیدار و ضمن تقدیر از مجاهدت‌های ایشان در کسوت تبلیغی و تبیینی، هدف شایعه‌سازان را تبدیل امید به یأس در جامعه دانست و بر اقدام مجاهدانه در عرصه تبلیغ دین و همچنین افشای ماهیت مرجفون یا همان شایعه‌سازان در جامعه تاکید کرد.

 

وی همچنین اغتشاشات اخیر را جنگ ترکیبی تمام عیار علیه ملت و نظام برشمرد که دشمن به بهانه مسئله حجاب تهاجم عظیمی علیه فرهنگ و باورهای مردم تدارک دیده بود، اما به لطف خدای متعال و بصیرت مردم، شکست خورد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به جایگاه دینی و قانونی حجاب در کشور از همه فعالان فرهنگی بویژه روحانیون، رسانه‌ها و نخبگان خواست برای تبیین این مقوله مهم دینی، فرهنگی و قانونی تمام قد وارد میدان شوند.

 

نشست شورای اداری

نشست شورای اداری شهرستان ری آخرین بخش از برنامه حضور آیت الله رئیسی در شهرستان ری بود که در خصوص موضوعات شهرستانی و مصوبات سفر ریاست جمهوری تصمیم گیری شد.

آیت الله رئیسی در بخشی از این نشست در خصوص لزوم احداث زائرسرا برای شهرستان ری بیان کرد: زائر سرا و هتل برای این منطقه یک ضرورت است و زیرا که علاوه بر حرم حضرت عبدالعظیم (ع) ظرفیت‌های گردشگری نیز وجود دارد.

 

وی با اشاره به مشکلات اتباع گفت: جمعیت اتباع در این شهرستان ۲۵۰ هزار نفر است لذا ساماندهی اتباع یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و باید به سرعت انجام شود و مشخص شود که چه کسی در کجا زندگی می‌کند و هرگونه تحول و تغییر باید ثبت و ضبط شود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه حداکثر ظرف یکماه نقل و انتقال قلعه گبری از حرم به میراث فرهنگی باید انجام شود، بیان کرد: ری در عین اینکه شهر تاریخی و فرهنگی است شهر کشاورزی هم هست، نسبت به تامین آب و پسابی که لازم است در این حوزه باید کار شود.

مصوبات سفر ریاست جمهوری به ری

محسن منصوری در شورای اداری درخصوص مصوبات سفر ریاست جمهوری به شهرستان ری اظهار داشت: تصفیه‌خانه جنوب تهران پروژه بسیار مهمی است و حسب دستور رئیس‌جمهور ۱۵۰ میلیارد تومان در جهت تسریع پروژه هزینه شده است.

وی افزود: به‌واسطه فعالیت تصفیه‌خانه حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب در سال آب وارد دشت ری و ورامین می‌شود و ۵۰ هزار هکتار از اراضی را مشروب می‌کند و در سطح پروژه‌های استانی است.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور در ادامه گفت: مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان جهت اصلاح نقاط حادثه‌خیز با اولویت مسیر جاده آب باریک به چرمشهر و محور ندامتگاه اختصاص یافت زیرا سالانه حوادث و تلفات سنگینی اتفاق می‌افتاد.

منصوری با اشاره به پروژه آب‌رسانی به بخش فشافویه تصریح کرد: ۶۵۰ میلیارد تومان اعتبار به‌منظور آب‌رسانی به بخش فشافویه و شهر حسن آبا اختصاص یافته است.

وی با اشاره به پروژه‌های بهداشت و درمان ابراز داشت: برای ۴ شهرستان در استان تهران مجموعاً مبلغ ۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته‌شده است که سهم شهرستان ری در حدود ۱۵ میلیارد تومان است.

 

معاون اجرایی رئیس‌جمهور ادامه داد: ۳۰ میلیارد تومان برای محل بارانداز محصولات کشاورزی امین‌آباد که زیرساخت بسیاری خوبی است اما سال‌ها معطل‌مانده و امیدواریم با تصمیم رئیس‌جمهور در اسرع وقت فعال و محل عرضه مستقیم محصولات کشاورزی و دامی خواهد بود.

وی بیان کرد: ۲۵۰ میلیارد تومان نیز برای بازآفرینی اطراف حرم حضرت عبدالعظیم (ع) اختصاص یافته که در شرکت بازآفرینی کار آن آغاز شده است.

منصوری با اشاره به بازدید رئیس‌جمهور از پروژه‌های شهرستان ری و با تأکید بر وجود نزدیک به 5 بیمارستان بزرگ نیمه‌کاره در ری گفت: مصوبات جدیدی از جمله تکمیل بیمارستان ۳۲۰ تخت خوابی شهدای هفتم تیر با اعتبار ۱۱۰۰ میلیارد تومان و بیمارستان ۱۷۰ تخت خوابی الهام کهریزک مطرح شده است.

منصوری با اشاره به معضلات کمربندی دوم تهران افزود: برای رفع این معضل ۵۰۰ میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه، ۵۰۰ میلیارد تومان از سوی وزارت راه و شهرسازی تأمین  و مسیر فعلاً ۳ بانده شود و در زمینه تقاطع‌ها فعلاً کاری انجام نشود و موقتاً مشکل آن رفع شود.

وی با اشاره به کمربندی دوم تهران و جنوب ری گفت: اعتبار این پروژه در حساب فرمانداری ری مانده است و مجوز آن دریافت شده اما کاری انجام نشده و در مصوبات برای اجرای پروژه گنجانده می‌شود.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور در پایان خاطرنشان کرد: به اتصال خط ۱ و ۶ مترو تهران در ایستگاه تبادلی شهرستان ری با کمک شهرداری تهران، ساماندهی و رفع مشکلات مجتمع پسماند آرادکوه، تکمیل مدارس نیمه‌تمام، تأمین زیرساخت حمل‌ونقل برای مسیر فشافویه، تکمیل مجموعه‌های ورزشی قیامدشت، بازنگری طرح هادی روستایی و آب‌رسانی به روستاهای شهرستان ری ازجمله مصوباتی است که جمع‌بندی و تأمین اعتبار شده است.

پایان پیام/۶۷۰۶۲/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1017458