bia2
13 بهمن 1401 - 22:12

دستاوردهای صنعت فولاد از زبان وزیر صنعت/ تولید فولاد در ایران به ۳۰ میلیون تن رسید

وزیر صنعت‌ در ارتباط با دستاوردهای صنعت فولاد گفت: صنعت فولاد ایران پیشرفتگی قابل توجهی دارد، بیش از ۳۰ میلیون تن فولاد در کشور تولید می‌شود و از این نظر در بین ۱۰ کشور برتر دنیا قرار داریم‌.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، سیدرضا فاطمی‌امین شامگاه امشب در آیین رونمایی از ورق فولاد زنگ‌نزن تولید شده در شرکت فولاد مبارکه اصفهان اظهار داشت: ما در این 44 سال که راه جدید را آغاز کردیم به افتخارات بسیار مهمی رسیدیم و در هر حوزه برجستگی‌ها و استعدادهای قابل توجهی وجود دارد.

وی با اشاره به دستاوردهای صنعتی کشور عنوان کرد: کسانی که از خارج وضعیت‌های صنعتی و پیشرفت‌های ایران را مشاهده می‌کنند ابراز شگفتی کرده و برایشان عجیب است که کشوری با این میزان فشار در حوزه اقتصادی و تحریم توانسته به چنین پیشرفت‌هایی دست یابد؛ این از استعداد ایرانیان است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: این ظرفیت در بین مردم قرار دارد و امیدواریم که از مشکلات اخیر به ویژه مشکلات اقتصادی که ریشه در رشد اقتصادی پایین 10 سال گذشته دارد عبور کنیم.

وی با بیان اینکه پیشرفت‌هایی که در شهرها و صنایع مختلف رخ می‌دهد باید برای مردم شناسانده شود، گفت: بسیاری از مردم در زندگی نسبت به افتخارات کشور آگاهی ندارند و این وظیفه ما است که چنین دستاوردهایی را برایشان بیان کنیم.

فاطمی‌امین در ارتباط با دستاوردهای صنعت فولاد در کشور بیان کرد: صنعت فولاد ایران پیشرفتگی قابل توجهی دارد، بیش از 30 میلیون تن فولاد در کشور تولید می‌شود و از این نظر در بین 10 کشور برتر دنیا قرار داریم‌.

وی ادامه داد: در سال 2022 از این نظر رتبه هفتم را کسب کردیم و در طول این سال بیشترین رشد تولید فولاد را در بین سایر کشورها با رقم هشت درصد داشتیم و رتبه اول را در این حوزه در بین کشورهای صاحب نام کسب کردیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تمرکز بر دو محور وظیفه بعدی ما است، تصریح کرد: توازن زنجیره یکی از این محورها است که مشکلاتی در آن وجود دارد، از اکتشاف و استخراج تا محصولات پایین‌دستی نیازمند توازن است.  این مسئله در وزارتخانه مورد توجه قرار دارد.

وی ادامه داد: موضوع دوم توجه ویژه به محصولات با ارزش افزوده بالاتر است و باید از تولید انبوه محصولاتی که همه قادر به تولید آن هستند فاصله بگیریم.

فاطمی‌امین با تاکید بر ایجاد اقتدار بین‌المللی با استفاده از پیشرفت صنعت عنوان کرد: یکی از اهدافی که در وزارت صمت مورد توجه قرار دارد اقتدار بین‌المللی است که برای رسیدن به آن سه راهکار وجود دارد؛ یکی از این راهکارها تولید محصولاتی است که کشورهای کمتری قادر به تولید آن هستند.

وی افزود: مطابق شاخص پیچیدگی، اگر کشوری محصولی تولید کند که کشورهای کمتری آن را تولید می‌کنند و آن کشور تنوع محصول بالاتری داشته باشد، از نظر پیچیدگی رتبه بالاتری دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: این یعنی ما محصولاتی را وارد کنیم که کشورهای بیشتری آن را تولید می‌کنند پس و در نتیجه در واردات دچار مشکل نمی‌شویم‌.

وی تاکید کرد: اگر بتوانیم محصولاتی تولید کنیم که کشورهای کمتری آن را تولید می‌کنند، این به ما قدرت می‌دهد.

فاطمی‌امین با اشاره به تولید فولاد زنگ‌نزن در شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: اقدامی که امروز آن را جشن می‌گیریم در یک زاویه‌ای، علاوه‌بر تولید محصول جدید با ارزش افزوده چهار برابر بیشتر، قدرت اقتدار ما را افزایش می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم که این مسیر پرشتاب تولید در کشور که آثار خود را در حوزه‌های مختلف از جمله اشتغال نشان داده است، تداوم داشته باشد و مورد حمایت قرار گیرد.

به گزارش تسنیم، ورق فولاد زنگ‌نزن برای نخستین بار در جنوب غربی آسیا و شمال آفریقا، توسط متخصصان و کارکنان شرکت فولاد مبارکه اصفهان تولید شده و این فناوری به طور کامل در کشور بومی‌سازی شده است.

انتهای پیام/174

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1015869